مدیریت عملکرد چابک.OKRدر HR

ارزیابی عملکرد کارکنانی بی انگیزه و کم فروش به شما هدیه می کند. مدیریت عملکرد صحیح راه حل تعالی سازمان شماست.


مدیریت عملکرد چابک و وحدت هدف با OKR

این روزها همه کس و همه چیز هدفی دارند. این در مورد شرکت ها نیز صدق می کند. اهداف کاملاً مشخص و شفاف، ارتباط بین فعالیت شرکت و خروجی کارکنان آن و نیازهای مشتریان و جامعه و مدیریت عملکرد چابک را ممکن می سازد. در این زنجیره، این واقعیت که تیم های داخلی ، افراد و تمام اجزای خارج از شرکت احساس و دریافت واحدی از هدف داشته باشند، به عنوان یک استراتژی جدید کسب و کار به طور تاثیرگذاری استفاده میگردد.

تعاریف روشن و شفاف از اهداف و چشم اندازها در فرهنگ چابک نقش مهمی دارد. اگر بتوانید چشم انداز و مسیر حرکت شرکت را به خوبی نشان دهید، ایجاد تیم های با انگیزه، خودگردان، منعطف که به راحتی و با چالش کمتری با هم همکاری می کنند، اشتیاق کافی برای تحقق اهداف مشترک را دارند و تمایل بیشتری در زمینه توسعه مهارت های فردی در راستای تعالی سازمانی دارند نیز راحت و میسرتر است.

به نظر می رسد اگر بتوانیم پاسخ های روشنی به سوالات زیر بدهیم و این پاسخ ها را با یک ارتباط مداوم پردازش کنیم، می توانیم به یک دیدگاه مشترک با کارمندان، تیم ها، مشتریان و جامعه در راستای بهبود و مدیریت عملکرد چابک دست پیدا کنیم.

 1. هدف: جهت حرکت شرکت به چه سمت و سویی است؟

 2. استراتژی: برای حرکت و موفقیت در این مسیر، کدام 2 و یا 3 موضوع/وضعیت را میتوانید به اهرمی بزرگ برای مدیریت عملکرد چابک تبدیل نمایید؟

 • اولویت ها: روی کدام یک از 4 یا 5 موضوع میتوانیم تمرکز کرده و به نتیجه برسیم؟کدام یک از 4 یا 5 موضوع را می توانیم متمرکز کنیم و نتیجه بگیریم یا اینکه به جلو حرکت کنیم؟ به جای برنامه ریزی های بلند مدت، چه برنامه های کوتاه مدتی می توانیم جایگزین کنیم؟
 • اقدامات: مسائلی که تیم ها و اعضای تیم برای دستیابی بهتر و سریع تر می بایست انجام دهند چه چیزهایی هستند؟

پاسخهای شفاف و دقیق به سوالات مطرح شده فوق اساس و الزامات مدیریت عملکرد چابک را تشکیل می دهد.

در حالی که از “مدیریت بر اساس خروجی یا اهداف (MBO)” به عنوان مدیریت و ارزیابی عملکرد کلاسیک نام برده می شود، “اهداف و نتایج کلیدی (Objectives and key results-OKR)” به عنوان ابزار مدیریتی و عملکردی مطابق با فرهنگ چابک(مدیریت عملکرد چابک) افق جدیدی را پیش روی ما باز می کند.

اگر چه در اینجا به تمام جزئیات سیستم OKR و مدیریت عملکرد چابک نخواهم پرداخت، اما در اینجا چند نمونه از نحوه پاسخگویی این متد به سوالات را بررسی خواهیم کرد:

 • OKR محدود به کارهایی که انجام باید انجام پذیرد، نمی ماند، بلکه به دنبال پاسخی برای نحوه انجام کار، فرهنگ و اختیارات مورد نیازمی باشد.
  • OKR ؛ به جای ارزیابی دستاوردها و نتایج کار به صورت سالانه، بازه های زمانی ماهانه ، 3 ماهه را برای مدیریت عملکرد چابک ارزیابی و بازبینی مد نظر قرار می دهد.
  • OKR به جای دادن اهداف خصوصی، فردی و غالباً محرمانه، باشروع از رده های بالای سازمان( مدیران عامل و مدیران ارشد) شفافیت در تعیین اهداف را برای سازمان به ارمغان می آورد.
  • OKR در هر مرحله و در همه سطوح، سیستمی را برای دریافت و ارائه بازخورد ارائه می دهد.
  • OKR فراتر از هدف گذاری کم خطر و عدم ریسک پذیری، اهداف جسورانه و الهام بخش را به نمایش می گذارد.

مدل OKR، به عنوان ابزاری برای بزرگ ترین چالش کسب و کارها یعنی مدیریت عملکرد شناخته میشود. برای رفع این چالش و بهبود فرایندها و امکان حصول نتایج بهتر در مدیریت چابک، از همین امروز می توانید جسارت تغییر فرهنگ سازمان و برنامه‌ریزی را با استفاده از مدل OKR در دستور کار خود قرار دهید. فقط کافیست باور کنید که می توانید…

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *