SCRUM و OKR چگونه با هم کار می کنند

بیشتر پروژه های Scrum با کمیت و تعداد اندازه گیری می شوند: آیا ما به موقع تحویل دادیم؟ آیا همه داستان های کاربر را کامل کردیم؟ چند باگ حل کردیم؟ اما موفقیت یک پروژه اسکرام باید کیفیت را نیز در نظر بگیرد: روشی مشخص برای تعیین میزان کارکرد ما. OKR ها نه تنها بر خروجی بلکه بر نتایج و به ویژه بر نتایج کسب و کار تمرکز دارند.


SCRUM و OKR چگونه با هم کار می کنند.

 

Scrum چارچوبی چابک برای تکمیل پروژه های پیچیده است. Scrum در ابتدا برای پروژه های توسعه نرم افزار بوجود آمد، اما به طور کلی برای هر نوع کار پیچیده و نوآورانه به خوبی کار می کند و امکانات بسیار زیادی دارد .
OKR یا اهداف و نتایج کلیدی چارچوبی برای ایجاد اهداف و نتایج در یک شرکت است. OKR ها یک روش آسان برای ایجاد ساختار برای سازمان، تیم و اعضای تیم شما دارند. OKR ها به مدیریت اهداف و نتایج مربوط می شوند و عمدتا در خارج از شرکت ما رخ می دهند. به عنوان مثال، فروش محصولات، یا تعداد نصب ها، یا تعداد اشتراک مطالب در وبلاگ ما.
از طرف دیگر، اسکرام در داخل شرکت ما اتفاق می افتد و بر ویژگی های نقشه راه تمرکز دارد. این در مورد اقداماتی است که ما برای افزایش فروش محصول، تعداد بارگیری و غیره انجام می دهیم.
این دو روش نه تنها از منظر هدفشان بلکه از طریق نحوه کار نیز مکمل یکدیگر هستند. چارچوب OKR برخی از عناصر ضروری موجود در اسکرام را عملی می کند.

OKR تصویر بزرگ را به ما نشان می دهد، در حالی که Scrum بر مدیریت خرد تمرکز دارد

اهداف و نتایج کلیدی به طور معمول در فصل جاری تعریف می شوند و مستقیماً از اهداف و مأموریت شرکت ناشی می شوند.

اسکرام با کارهای روزمره سروکار دارد که به ما کمک می کند تا به هدف خود نزدیک شویم. استفاده از OKR ها برای تکمیل Scrum به ما امکان می دهد تا تصمیم بگیریم چه ویژگی هایی را توسعه دهیم: هنگامی که ویژگی هایی را که باید توسعه دهیم را در اولویت قرار می دهیم تمرکز را بر همان موضوع می گذاریم، اما با وجود OKR به ماهیت این فرآیند فکر می کنیم که: آیا این ویژگی ما را به هدف نزدیک می کند؟
“همه مخالف مدیریت خرد هستند اما مدیریت کلان به معنای این است که شما روی تصویر بزرگ کار می کنید اما از جزئیات آن آگاهی ندارید.”

– هنری مینتزبرگ

OKR به افراد استقلال می دهد

فرآیندهای scrum استقلال فرد را محدود می کنند زیرا آنها بر توانایی تیم در ارائه عملکرد مورد نظر مشتری متمرکز هستند. هنگامی که OKR در کنار Scrum اجرا می شود، تمرکز بر ارائه ویژگی های تعریف شده در Key Results، که همان ویژگی های تعریف شده توسط مشتری است، خواهد بود.

وقتی طرز فکر خود را تغییر می دهیم و از “تحویل ویژگی های مورد نظر کاربر” به “دستیابی به نتایج کلیدی که با کاربر یا مدیر توافق شده است” برویم ، اعضای تیم می توانند برای انجام OKR های خود به آزادی عمل خود اتکا کنند و این به مراتب از وقتی که کسی به شما می گوید چه کاری انجام بدهید مفیدتر است.

بیشتر پروژه های Scrum با کمیت و تعداد اندازه گیری می شوند: آیا ما به موقع تحویل دادیم؟ آیا همه داستان های کاربر را کامل کردیم؟ چند باگ حل کردیم؟ اما موفقیت یک پروژه اسکرام باید کیفیت را نیز در نظر بگیرد: روشی مشخص برای تعیین میزان کارکرد ما. OKR ها نه تنها بر خروجی بلکه بر نتایج و به ویژه بر نتایج کسب و کار تمرکز دارند.

 

معرفی OKR ها و Scrum Board

 

1. اهداف اسپرینت

این هدف برای یک دوره بین دو هفته تا سه ماه تعریف شده است.

2. نتایج کلیدی

اینها  نقاط عطف یا مهمترین معیارهایی است که ما برای تحقق هدف به دنبال دستیابی به آنها هستیم. ما آنها را در راس امور هیئت مدیره نگه می داریم و امطمئن می شویم که هر جلسه روزانهبا آنها شروع می شود. بعد از یک هفته، آنها را حفظیم!

3. وظایف

اینها فعالیتهایی است که می دانیم باید آنها را انجام بدهیم. هر کار به یکی از نتایج کلیدی تعلق دارد (ما برای تمایز آنها و پیوند دادن آنها به یک نتیجه کلیدی از رنگ های متفاوت استفاده می کنیم) تکمیل این موارد ممکن است از یک روز تا یک هفته طول بکشد.
4. کار های در حال انجام
وقتی کار روی یکی از این وظایف را شروع کردیم، آن را اینجا قرار می دهیم. این به ما کمک می کند تا همزمان فقط روی چند فعالیت مشخص تمرکز کنیم.
5. کار های تمام شده
در اینجا ما تمام کارهای انجام شده را قرار می دهیم.
6. کار های مازاد
ما در اینجا اطلاعات اضافی را برای همه مانند رویدادها، علامت های سوال، مخاطبین اضافه می کنیم.

در اینجا مثالی از نتایج هدف و کلیدی برای یک تیم توسعه وجود دارد:
هدف: هشدار و نظارت بر پاکسازی تا پایان ماه اکتبر
نتیجه کلیدی 1: تا 15 آگوست در مورد هشدار و نظارت بر زیرساخت ها یک تجزیه و تحلیل ارائه دهید.
نتیجه کلیدی 2: سرویس ها و خدماتی که تا 30 درصد از ترافیک سایت را به خود اختصاص داده اند را مشخص کنید.
نتیجه کلیدی 3: با 5 ایده جدید برای خدمات برتر ارائه شده را بهبود دهید.

در مرحله بعدی، ما وظایف و تاکتیک های لازم برای دستیابی به این نتایج را شناسایی می کنیم. همانند Scrum، هر نتیجه کلیدی صاحبی دارد که برای دستیابی به هدف پاسخگو است. اگر هدف در بین اعضای تیم مشترک باشد، می توانید صاحبان ثانویه را اضافه کنید.

https://www.todaysoftmag.com/article/2603/how-okrs-and-scrum-work-together

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *